Większość osób pracujących za biurkiem czy w ramach tradycyjnego etatu chociaż raz w życiu marzyła o stworzeniu własnej działalności gospodarczej. Warto zastanowić się na poważnie nad zaletami tego rozwiązania i znaleźć odpowiedź na ważny dylemat: zostanie w pełni niezależnym właścicielem czy franczyzobiorcą.
Własna działalność kontra bycie franczyzobiorcą: plusy pierwszego rozwiązania
Jedną z największych zalet takiego wyboru jest poczucie niezależności i wolności, które daje uwolnienie się z hierarchicznych struktur typowej korporacji czy pracy w sektorze publicznym. Jesteśmy społeczeństwem indywidualistów – nawet małym dzieciom mówi się, że mogą być, kim zechcą, i żyć tak, jak tylko pragną. Dla wielu z nas praca w ramach tradycyjnego etatu nie może być źródłem spełnienia zawodowego. Chęć zarządzania swoją pracą na własnych zasadach jest w pełni zrozumiała – to coś, na co franczyzobiorca może liczyć w nieco mniejszym stopniu, gdyż pozostaje w pewien sposób zależny od innej firmy.
Olbrzymim pozytywem prowadzenia działalności gospodarczej jest również elastyczny czas pracy. Organizm każdego z nas jest inny – nie wszyscy działają na wysokich obrotach akurat między ósmą a szesnastą. Wolność związana z prowadzeniem własnego biznesu pozwala na elastyczną organizację i efektywne zarządzanie swoim czasem.
Kolejny plus związanym z prowadzeniem własnej firmy to satysfakcja związana z samodzielną działalnością. Franczyzobiorca ma poczucie, że może polegać na tym, co wypracował, że jest to coś wyjątkowego. Dodając do tego możliwość samorozwoju i samorealizacji, otrzymujemy świetny przepis na biznes dla osób ambitnych.
Zagrożenia związane z własną działalnością gospodarczą, czyli dlaczego warto rozważyć rolę franczyzobiorcy
Niestety założenie samodzielnej firmy ma również swoje ciemne strony. Przede wszystkim należy pamiętać, że musimy stale monitorować jej rozwój i trzymać rękę na pulsie – wszelkie niepowodzenia odbiją się na naszych własnych dochodach i kondycji działalności. Nadmiar złych ruchów może nas wpakować w spore kłopoty.
Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do prowadzenia własnej działalności gospodarczej z uwagi na konieczność posiadania wysokiego wkładu własnego. Tworząc biznes od podstaw, musimy zainwestować w wynajem lokalu, umeblowanie go, zakup sprzętu i rejestrację firmy.
Do tego dochodzą koszty związane z marketingiem – stworzenie logotypu, wymyślenie chwytliwej nazwy i reklama – oraz różne nieoczekiwane opłaty dodatkowe. Z tego względu wiele osób rezygnuje z pomysłu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Czy w takim razie własny biznes musi pozostać w sferze marzeń dla osób, które nie dysponują dużym kapitałem początkowym?
Zminimalizuj ryzyko – zostań franczyzobiorcą!
Franczyzobiorca to osoba, która pozostaje w ściśle określonych stosunkach prawnych z franczyzodawcą, czyli siecią handlową lub usługową, która udostępnia między innymi wsparcie w prowadzeniu biznesu, gotowe struktury logistyczne oraz wsparcie marketingowe. Ponadto wiele sieci franczyzowych odciąża przedsiębiorców na starcie, dzięki czemu franczyzobiorca ponosi dużo niższe koszty początkowe, a co za tym idzie – próg wkroczenia w świat biznesu jest znacznie niższy.
Otwarcie punktu franczyzowego nie jest skomplikowane, a w wielu branżach może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem niż rozpoczynanie własnego biznesu zupełnie od podstaw. Przyszły franczyzobiorca na początek powinien znaleźć odpowiednią sieć i skontaktować się z jej przedstawicielami. Później następuje bardzo istotny moment na drodze do współpracy, czyli podpisanie umowy franczyzowej – tym samym franczyzodawca wiąże się prawnie z franczyzobiorcą.
Obie strony zobowiązują się do wzajemnego przestrzegania praw i obowiązków ujętych w umowie, dzięki czemu początkujący przedsiębiorca może mieć pewność, że jego wejście na rynek będzie o wiele prostsze niż w sytuacji kreowania swojej firmy od zera.
Artykuł sponsorowany