Układ hormonalny jest jednym z najważniejszych układów w naszym organizmie, który w przypadku kobiet odpowiada za wiele aspektów życia. Estrogeny i progesteron to dwa najważniejsze hormony, które mają duży wpływ na kobiecy organizm.
ESTROGENY
Odpowiadają za kobiecą płodność i popęd płciowy, a nawet za pamięć. Wpływają również na nasze samopoczucie oraz biorą udział w gospodarce wapniowej i lipidowej i regulację cyklu. Nadmiar i niedobór żeńskich hormonów płciowych może doprowadzić do wielu zaburzeń. Krótkotrwały niedobór skutkuje uderzeniami gorąca, suchością skóry i błon śluzowych albo zaburzeniami okresu, mniejszym libido lub nadmierną potliwością. Długotrwałe niedobory są bardziej szkodliwe dla zdrowia, ponieważ prowadzą do osteoporozy, chorób układu krążenia i zaniku cech płciowych. Niedobór estrogenów często pojawia się w okresie menopauzy.
Nadmiar hormonu kobiecości może mieć też poważne skutki zdrowotne: tycie oraz wymioty i nudności, zaburzenia miesiączkowania, złe samopoczucie lub powiększenie piersi.
PROGESTERON
Odpowiada za owulację, ponieważ jest niezbędny do jej wystąpienia. Jest również hormonem ciążowym, dzięki któremu możliwe jest zagnieżdżenie się zarodka w macicy i podtrzymanie ciąży. Dlatego jest hormonem życia. Jego niedobór, oprócz tycia i zaburzeń miesiączkowania, może skutkować bezpłodnością i trudnościami z zajściem w ciążę. Dzięki niemu miesiączki stają się regularne, co ułatwia poczęcie. Niedobór w stanie błogosławionym może doprowadzi do poronień.
W czasie ciąży ważna jest też prolaktyna, odpowiadająca za funkcjonowanie ciałka żółtego, które wytwarza progesteron. Poza tym prolaktyna odpowiada za laktację. Jej nadmiar może doprowadzić do bezpłodności i zaburzeń menstruacyjnych.