Wrzos to niewielka roślina o różowo-liliowych kwiatach, która większości z nas kojarzy się z nadejściem jesieni. Dawniej uważany był za ziele magiczne, miał chronić przed złymi mocami, chorobami, otwierać bramy do innych światów, a włożony pod poduszkę sprowadzać sny prorocze. Biały,rzadziej spotykany przynosił szczęście, kojarzył się z miłością i wchodził w skład bukietu panny młodej. Od XV wieku wrzos wykorzystywany jest również w lecznictwie. Kwiaty używane są w mieszankach ziołowych, ziele zaś ze względu na swe właściwości ściągające i odkażające stosowane bywa w kosmetyce. Bardzo cenny jest także miód wrzosowy o charakterystycznym rubinowo-brunatnym kolorze, lekko gorzkim smaku i naturalnym zapachu, który podnosi odporność i pomaga zwalczyć wiele dolegliwości.
Wrzos występuje między innymi w Europie, Azji Mniejszej i zachodniej Syberii. W Polsce spotkamy go przede wszystkim w niższych partiach górskich, lasach sosnowych i brzozowych. Często tworzy imponujące wrzosowiska, zarastając duże piaszczyste przestrzenie. Wygląda pięknie i właśnie z tego powodu pragniemy się nim otaczać także w domach i ogrodach. Dekoruje balkony i parapety oraz przydomowe tereny zielone. Dodajemy go też do suchych bukietów, w których wraz z innymi roślinami zdobi nasze stoły jesienią i zimą. Wrzos możemy zasadzić bezpośrednio w ziemi albo jeśli chcemy podkreślić niepowtarzalny urok rośliny umieścić w estetycznej oprawie.
W domu i na balkonie
Wrzos w różnych odcieniach fioletu znakomicie ożywia wnętrza. Jego piękna barwa świetnie komponuje się z elementami wyposażenia w podobnym kolorze. Umieszczony w donicy czy osłonce o atrakcyjnej formie jest wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Do ustawienia na blacie stołu bądź komodzie nadają się przede wszystkim mniejsze modele np. w rozmiarze 19 x 19 cm, w ładnych barwach nawiązujących do świata przyrody. Roślina doskonale zaprezentuje się również w donicach i osłonkach z rattanowym wzorem w naturalnych kolorach: np. kremowym, brązowym, beżowym, grafitowym lub terrakota. Wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie i łatwe w utrzymaniu w czystości. Wybór ich kształtu i wielkości zależy oczywiście od naszych upodobań i ilości miejsca, jakie chcemy przeznaczyć na wrzosową dekorację. Doniczki o podłużnej formie zawiesimy za pomocą dopasowanych uchwytów na balustradach balkonów, natomiast osłonki owalne lub kwadratowe staną się głównym elementem uroczego wrzosowego kącika, w którym znajdzie się miejsce na niewielki stolik i komfortowe fotele. Ciekawą propozycją do wnętrz są także osłonki w stylu retro ze specjalnymi przetarciami i uchwytami z grubego jutowego sznura oraz wytłoczonym napisem, które kreują w pomieszczeniu wyjątkowy, ciepły nastrój.
Na tarasie i w ogrodzie
Większe donice i osłonki świetnie sprawdzą się na otwartej przestrzeni – w ogrodzie, przed wejściem do domu i na tarasie. Do grupy tej należą wspomniane już osłonki z ozdobnym motywem rattanu. Ponieważ występują one w różnych rozmiarach możemy stworzyć atrakcyjnie prezentujący się komplet w podobnej barwie – do salonu, na balkon i na zewnątrz budynku. Oprócz osłonek rattanowych wspaniałą oprawą dla naszych wrzosów będą doniczki o estetycznej zaokrąglonej formie z powierzchnią przypominającą słoje drzewa w kolorach: beż, brąz i bambus. Wraz z umieszczoną w nich rośliną utworzą imponująco wyglądający zestaw, który będzie pasował do ogrodowych lub tarasowych mebli oraz zielonego otoczenia. Wśród osłonek ceramicznych na szczególną uwagę zasługują modele z charakterystycznymi żłobieniami o barwie szarej, białej, brązowej i turkusowej. Interesujący wzór doskonale pasuje do dekoracji z kamienia, ciekawie zaprojektowanych skalniaków i sprzętów wykonanych z materiałów naturalnych.
W artykule wykorzystano zdjęcia i informacje o produktach marki Galicja dla Twojego Domu
Doniczka JUKA 19 cm , cena: 18,10 zł
Doniczka FINEZJA RATTAN 25 cm, cena: 42,25 zł
Doniczka balkonowa RATTAN 60 cm, cena: 11,41 zł
Doniczka RINGS 25 cm , cena: 20,45 zł
Osłonka VICKY kwadratowa 40 cm, cena:55,95 zł
Osłonka CUBE, cena: 36,77 zł
Literatura:
Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, red. H. Strzelecka, J. Kowalski, PWN Warszawa 2000
Materiały prasowe Afir Biuro PR firmy GALICJA