Ciąża to zakazy i nakazy. Przyszła mama nie wszystko może robić i nie wszystko jeść dla dobra dziecka. Jej stan zobowiązuje do przestrzegania określonych zasad żywieniowych i rezygnacji z niektórych zabiegów. W ciąży trzeba i warto dbać o swoją urodę, jednak o niektórych zabiegach musimy zapomnieć.
SOLARIUM
Jeżeli przed ciążą często odwiedzałaś solarium, teraz lepiej z tego zrezygnować. Opalanie nie jest wskazane w ciąży i lekarze je odradzają, ponieważ może być niebezpieczne dla dziecka, ze względu na możliwość przegrzania ciała i zmiany temperatury, czego konsekwencją może być przedwczesne odklejenie się łożyska oraz niedotlenienie dziecka. Korzystanie z solarium może też powodować bóle i zawroty głowy, wzrost ciśnienia krwi, przebarwienia na skórze i rozstępy. Poza tym wiele salonów oferujących sztuczne opalanie może odmówić naświetlania z powodu ciąży, traktując ją jako przeciwwskazania do opalania.
SAUNA
Podobnie jak i z solarium, trzeba też zrezygnować z sauny, ponieważ może być niebezpieczna dla maleństwa i dlatego lekarze odradzają korzystanie z niej w okresie ciąży. Powodem jest możliwość przegrzania organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia różnych wad wrodzonych u dziecka, przedwczesnego porodu, zasłabnięcia, omdlenia albo zawrotów głowy. W trosce o dziecko lepiej nie ryzykować i zdecydować się jedynie na całkowicie bezpieczne zabiegi.
JACCUZI
Niebezpieczna dla dziecka jest gorąca kąpiel, gdyż może skutkować przegrzaniem organizmu. Kąpiąc się w wannie sami decydujemy o temperaturze wody, w jaccuzi temperatura jest stała. Gorąca kąpiel zwiększa ryzyko krwawienia, wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, w tym, wady cewy nerwowej oraz zmniejsza ciśnienie krwi, co oddziałuje negatywnie na przepływ krwi do dziecka oraz może powodować zasłabnięcia i omdleniami matki.
ELEKTROTERAPIA
W ciąży nie należy wykonywać żadnych zabiegów wykorzystujących prąd stały. Są to m.in. galwanizacja, jonoforeza i elekrostymulacja.
ZABIEGI LASEROWE
Nie ma badań określających wpływ działania laserów na rozwój płodu. Zabiegi często są bolesne i mogą powodować poparzenia (które trudno byłoby leczyć w ciąży), a także przebarwienia (o które zdecydowanie łatwiej przy zachwianej gospodarce hormonalnej w ciąży).
DEPILACJA
Ani woskiem ani pastą cukrową – ciepły preparat może przyczynić się do powstania pajączków i żylaków, które niestety zazwyczaj nie cofają się po ciąży. Depilacja (i inne zabiegi) ultradźwiękami może spowodować silne skurcze macicy.
W CZASIE CIĄŻY ZREZYGNUJ TEŻ Z:
zabiegów wyszczuplających,
zabiegów drenujących,
zabiegów z użyciem kwasów,
wykonywania tatuaży i makijażu permanentnego,
kriokomory,
intensywnego masażu (zwłaszcza w okolicach piersi i brzucha).