Twardość materaca dobiera się względem swoich indywidualnych potrzeb, a najczęstszymi wyznacznikami są: masa ciała, wzrost oraz nasze odczucia względem poprzedniego modelu. Kiedy jest on użytkowany przez dłuższy czas, może stać się odkształcony i utracić swoje właściwości, co w rezultacie sprawi, że będzie zbyt miękki i niewygodny, powodując bóle kręgosłupa i trudności ze snem. Gdy jest on już stary, warto go wymienić, lecz co zrobić, kiedy okaże się, że nowy materac jest zbyt miękki? Sprawdź kilka sposobów na utwardzenie go i powrót do komfortu podczas snu, bez konieczności generowania kolejnych dużych kosztów.
Zbyt miękki materac – źródło problemów zdrowotnych
Wiercisz się, co chwilę przebudzasz, a rano jesteś niewyspany? Przyczyną tego może być zbyt miękki materac, który nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla Twojego kręgosłupa, a przez to także właściwej regeneracji dla umysłu. Oprócz problemów ze snem, źle dobrana twardość wpływa także fatalnie na stawy, powodując ich ból oraz na mięśnie, które przez długi czas pozostają napięte. To jak śpisz, ma też wpływ na to, jak będziesz czuć się kolejnego dnia, dlatego warto zwrócić uwagę na ten problem i starać się mu zapobiegać.
Topper co to takiego i dlaczego jest pomocny
Kiedy śpimy na nieodpowiednio dopasowanej powierzchni, warto zainwestować w topper, który stanowi nakładkę zapewniającą dodatkowe usztywnienie, a co za tym idzie – większą wygodę. Oprócz tego, że pomaga on nam w dopasowaniu twardości podłoża, większość z nich ma właściwości antyalergiczne i bakteriobójcze, dzięki czemu nie rozwijają się w nim drobnoustroje powodujące alergię. Topper ma zazwyczaj grubość, która nie przekracza 8 cm, świetnie chroni przed zabrudzeniami powierzchni, na której się znajduje, przy czym on sam jest łatwy w utrzymaniu czystości. Wystarczy zdjąć z niego pokrowiec i wrzucić do prania.
Usztywnienie za pomocą maty kokosowej
Tak samo, jak w przypadku nakładki wymienionej wyżej, zastosowanie maty kokosowej zapewni utwardzenie zbyt miękkiego materaca. Co więcej – ułatwia cyrkulację powietrza w materacu oraz posiada właściwości antyalergiczne, dlatego doskonale sprawdzi się w każdej sypialni. Dzięki niej podłoże zyskuje nie tylko na twardości, ale też żywotności i odporności na odkształcenia.
Jaką dobrać odpowiednią twardość?
Poziom twardości materaca zależy od naszych indywidualnych preferencji, lecz warto wiedzieć, jaki jest ogólny podział względem wagi użytkownika:
- H1 – bardzo miękki przeznaczony dla osób ważących poniżej 60 kilogramów,
- H2 – średniotwardy, od 60 do maksymalnie 100 kilogramów,
- H3 – twardy, gdy waga przekracza 100 kilogramów,
- H4 – najtwardszy powyżej 120 kilogramów.
Oznaczenie to jest bardzo pomocne, gdy zaczynamy poszukiwania nowego materaca. Warto wziąć pod uwagę wskazany podział, by uniknąć zakupu zbyt miękkiego modelu.
Dostosowana twardość jest rzeczą bardzo istotną i pomaga uniknąć niepotrzebnego bólu i schorzeń związanych z nieodpowiednią jakością snu. Jeśli odczuwamy, że nasz dotychczasowy materac jest zbyt miękki, warto zastanowić się nad jego wymianą lub skorzystaniem ze specjalnie dostosowanych nakładek usztywniających go. Przed kupnem nowego sprzętu koniecznie sprawdź także dedykowaną twardość względem twojej wagi oraz rozmiar względem swojego wzrostu, a unikniesz niepotrzebnych dodatkowych problemów i kosztów.