Miód, dar natury i pszczół, posiada właściwości zdrowotne. Dlatego warto go włączyć do swojej diety. Posiada cenny skład, dzięki czemu leczy i zapobiega chorobom.
NA GRYPĘ
Miód to naturalne źródło witamin i soli mineralnych. Zawiera witaminę A, C, D, K i z grupy B oraz kwas foliowy i pantotenowy, potas, magnez, wapń, fosfor, cynk i żelazo.
Miód działa napotnie oraz posiada właściwości wzmacniające i bakteriobójcze. Dlatego bywa stosowany w przeziębianiu i w grypie. Na przeziębienie najlepszy jest lipowy, który posiada także działanie wykrztuśne. Miód najlepiej łączyć z herbatą i z cytryną.
Może być składnikiem syropu na przeziębienie na suchy i mokry kaszel oraz na gorączkę, ból gardła i wzmocnienie odporności. Napar z szałwii z miodem użyjemy do płukania bolącego gardła.
NA TRAWIENIE
Miód jest wykorzystywany także w leczeniu chorób układu pokarmowego, np. wrzodów albo zapalenia żołądka. Poza tym poprawia pracę układu pokarmowego, bo reguluje wytwarzanie soku żołądkowego, pobudza perystaltykę jelit i poprawia przemianę materii.
DLA SERCA
Działa również pozytywnie na serce i układ krążenia. Możemy go stosować przy chorobie niedokrwiennej i niewydolności serca. Wzmacnia serca i reguluje jego pracę, obniża ciśnienie krwi oraz zapobiega powstawaniu i redukowaniu miażdżycy. Zapewnie to spożywanie około 100 – 200 g miodu dziennie.
NA SPOKÓJ
Wykazuje właściwości uspokajające i redukujące stres. Wzmacnia układ nerwowy i pomaga w leczeniu: bezsenności, apatii, pobudzenia nerwowego, depresji, przemęczenia fizycznego i psychicznego.