Popularne „ósemki”, zwane zębami mądrości, pojawiają się nawet w 17. roku życia i zdaniem wielu zwyczajnie zwiastują kłopoty. Stomatolodzy są zdania, że zęby te należy usunąć zaraz po tym, jak przestaną się wyrzynać. Czy ten zabieg jest konieczny dla zdrowia jamy ustnej?
Zęby kojarzone z życiowym doświadczeniem
Skąd wzięła się nazwa trzecich zębów trzonowych? Zęby mądrości zazwyczaj wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia. Jest to czas kojarzony ze zdobywaniem wiedzy (studia, pierwsza praca), stąd też postanowiono określać w ten sposób popularne „ósemki”.
Zęby mądrości mogą też pojawić się znacznie później – w okolicy 40. roku życia, a nawet w podeszłym wieku. Na ich późne wyrzynanie może mieć nawet wpływ noszenie protezy ruchomej.
Dlaczego stomatolodzy zalecają usunięcie „ósemek”?
Wyrzynające się zęby mądrości, z racji tego, że pojawiają się dość późno, zazwyczaj nie mieszczą się w łukach, które już się ukształtowały. W związku z tym wyrzynają się krzywo, a nawet mogą powodować stłoczenie innych zębów. Wszystkiemu towarzyszy niemały ból oraz dyskomfort, które uśmierzą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Pojawienie się zębów mądrości może spowodować wadę zgryzu, ściskając zęby znajdujące się w łukach. Bardzo często „ósemki” nie wyrzynają się do końca – w takiej sytuacji mówi się o zębach zatrzymanych. Zęby te są o wiele bardziej niż pozostałe narażone na próchnicę. Przyczyną jest ich umiejscowienie oraz głębokie osadzenie w jamie ustnej, co znacznie utrudnia ich czyszczenie podczas codziennej higieny jamy ustnej.
Kiedy nie usuwać „ósemek”?
Stomatolodzy są zgodni w kwestii usuwania zębów mądrości – powinno to nastąpić tuż po wyrżnięciu, czyli stosunkowo szybko. Zwlekanie z usunięciem „ósemki” może być zabiegiem trudnym do wykonania technicznie. Pacjent jest także narażony na większe powikłania. Nie wszyscy mogą jednak poddać się zabiegowi usunięcia zęba. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest umiejscowienie „ósemki” na guzie nowotworowym lub naczyniaku krwionośnym. W grupie ryzyka są także osoby cierpiące na cukrzycę, szczękościsk, opryszczkę, białaczkę, niedoczynność tarczycy, choroby serca, hemofilię, anemię, a także kobiety w ciąży.
Jak wygląda zabieg usunięcia „ósemki”?
Podstawową czynnością jeszcze przed poddaniem się zabiegowi jest wykonanie tomografii komputerowej zęba lub zdjęcia pantomograficznego. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym z troski o komfort pacjenta. Stomatolog usuwa „ósemkę”, wyciągając ją kleszczami i wyważając dźwignią. Dzięki współczesnym osiągnięciom techniki zęby mądrości można usunąć chirurgicznie. Pacjent także znieczulany jest miejscowo, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i trwa nie dłużej niż 60 minut.
Ekstrakcja „ósemek” to zabieg wykonywany przez chirurga szczękowego. Pacjenci zwykle obawiają się bólu oraz długotrwałej rekonwalescencji, jednak dzięki wykorzystaniu bieżących technik stomatologii chirurgicznej powrót do zdrowia jest o wiele szybszy.
Partnerem materiału jest DentoCentrum – gabinet stomatologiczny Kraków.
Artykuł sponsorowany