Ziemniaki są wartościowym warzywem, ponieważ zawierają wiele cennych składników. To niewłaściwy sposób ich przygotowania i podania sprawia, że stają się tuczące. Same w sobie są niskokaloryczne i zdrowe.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
Są źródłem witaminy C, a najwięcej jest jej w młodych ziemniakach. Im dłużej przechowuje się je w piwnicy i im dłużej leżą na sklepowej półce, tym jest jej mniej. Dlatego najlepsze są młode ziemniaki, zawierające około 16 mg C. Poza tym zawierają witaminę A, E, K, B6 oraz niacynę, tiaminę, ryboflawinę, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, sód i cynk, jod i siarkę. Dlatego obecne w diecie zapobiegają niedoborom witamin i minerałów.
Bulwy są także źródłem skrobi, a więc węglowodanów złożonych, rozkładających się powoli na glukozę. Dzięki czemu mamy energię i przez długi czas czujemy się najedzeni.
NA TRAWIENIE
Dzięki zawartości błonnika pomagają w problemach trawiennych, np. zaparciach, biegunkach i zgadze. Reguluje też procesy trawienne oraz ułatwiają usuwanie cholesterolu z organizmu, a dzięki temu zapobiegają innym chorobom. Gotowane są lekkostrawne, dlatego są polecane w diecie osób, które mają problemy żołądkowe i są po zatruciu. Sok z ziemniaków stosuje się w leczeniu zgagi i nadkwasoty oraz chorób dwunastnicy i żołądka. Dlatego wpływa korzystnie na układ pokarmowy.
DLA SERCA
Obecność potasu, który obniża ciśnienie krwi, sprzyja walce z nadciśnieniem tętniczym i jego zapobieganiu. Jeden średniej wielkości ziemniak ze skórką ma nawet więcej potasu niż średni banan. Jednak z uwagi na obecność potasu nie powinny go jeść osoby, np. z niewydolnością nerek. Spożywanie ziemniaków gotowanych lub pieczonych bez tuczących dodatków poleca się osobom, które dbają o swoje serce. Jednak ich częste jedzenie może szkodzić – zalecany jest więc umiar.