Zmarszczki to przede wszystkim naturalny i nieuchronny element procesu starzenia. Jednak oprócz upływającego czasu i coraz większego wieku mogą pojawić się z kilku innych powodów. Dlatego też równie często mówimy o zmarszczkach mimicznych czy zmarszczkach sennych. Problem pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy zdefiniować, z którym rodzajem mamy do czynienia. Zazwyczaj niepotrzebnie panikujemy i umacniamy się w przekonaniu, że zmarszczki na naszej twarzy to wynik upływającej młodości. Warto zatem dowiedzieć się, jak rozpoznać zmarszczki mimiczne i senne?
Jak powstają zmarszczki senne, a jak zmarszczki mimiczne?
Zmarszczki senne to zmiany, które pojawiają i utrwalają się w ciągu nocy, kiedy śpimy. Ich obecność jest wynikiem odgniatania się skóry na poduszce, dlatego też w większości dotyczą osób wypoczywających na boku i na brzuchu. W młodym wieku, czyli w nastoletnich latach, tak powstałe zmarszczki znikają już po kilkunastu minutach od wstania z łóżka. Jednak w przypadku bardziej dojrzałej skóry mogą się one utrwalać. Zmarszczki senne są niesymetryczne i pojawiają się głównie na tej połowie twarzy, która w czasie snu jest wciśnięta w poduszkę. Natomiast zmarszczki mimiczne kształtują się z powodu zaciągania skóry, np. kiedy mówimy lub się uśmiechamy. Jak sama nazwa wskazuje, ich głębokość oraz umiejscowienie zależne jest od mimiki twarzy. Zazwyczaj są one wynikiem mrużenia oczu, ściągania ust oraz unoszenia brwi.
Skuteczne sposoby na zmarszczki senne
W przypadku zmarszczek sennych sprawdza się uniwersalna zasada – zamiast sypiać na boku, starajmy się wypoczywać na plecach, aby ograniczyć kontakt skóry twarzy z poduszką. Nie każdy z nas czuje się jednak komfortowo w tej pozycji. Czy w takiej sytuacji istnieją inne skuteczne sposoby na niwelowanie zmarszczek sennych? Można wyposażyć się w specjalnie profilowaną poduszkę, która nie przyczynia się do tak dużego tarcia w kontakcie ze skórą. Ten sposób nie pozwoli jednak wyeliminować już powstałych zmian na twarzy. Skutecznym rozwiązaniem wydają się tu jedynie zabiegi medycyny estetycznej, np. botoks. Aby zapobiec powstaniu nowych zmarszczek, warto również zadbać o dobrą pielęgnację cery przed snem. Kosmetyki silnie nawilżające oraz zawierające retinol zapewnią elastyczność i jędrność naszej skórze.
Porady na zmarszczki mimiczne
Pozbycie się zmarszczek mimicznych może być trudniejsze, ponieważ często nieświadomie układamy swoją twarz w ten sposób, że wgłębienia na skórze są nieuniknione. Pomóc ponownie może tutaj odpowiednia pielęgnacja, bogata w produkty nawilżające i ujędrniające. Ewentualnie można popracować nad własną ekspresją, unikając używania mięśni twarzy, które pogłębiają najbardziej problematyczne zmarszczki. Przede wszystkim nie powinniśmy marszczyć czoła, nosa oraz mrużyć oczu. Warto zastanowić się, dlaczego układamy swoją twarz w ten sposób i poszukać głębszego źródła problemu. Przykładowo mrużenie oczu często wynika ze słabego wzroku. Konieczna może być więc wizyta u okulisty.
Aby dobrać odpowiednią metodę walki ze zmarszczkami, należy najpierw wiedzieć, z jakim rodzajem mamy do czynienia. Zmarszczki mimiczne wynikają z aktywności mięśni twarzy i są często zlokalizowane w miejscach ruchu mimicznego. Z kole zmarszczki senne pojawiają się w efekcie mechanicznego ucisku na skórę podczas snu.