Nałogi mają to do siebie, że bardzo trudno się z nimi uporać. Wiele osób stwierdza, że jest to wręcz niemożliwe, ale to na szczęście nie jest prawdą. Jak więc zabrać się za rzucanie palenia?
Dlaczego rzucenie palenia jest tak trudne?
Przyzwyczajenie behawioralne zdecydowanie jest jednym z tych czynników, które potrafią bardzo skutecznie utrudnić walkę z nałogiem. Palacz sięga po papierosa niemal w każdej sytuacji, gdy stres jest zwiększony lub wtedy, gdy po prostu ma na niego ochotę – na przykład o poranku, jako dodatek do kawy lub w trakcie zakrapianej imprezy. Potrzeba zapalenia papierosa to również powód, aby zrobić sobie przerwę z pracy lub porozmawiać na zewnątrz z innymi uzależnionymi. Osobie, która próbuje rzucić palenie bardzo szybko zaczyna brakować samego rytuału, a głód nikotynowy tylko potęguje problem. Nikotyna jest bowiem substancją bardzo szybko uzależniającą, ponieważ jest dostarczana do organizmu w błyskawicznym tempie. Próby rzucenia palenia często kończą się fiaskiem również ze względu na skutki uboczne związane z tą decyzją – spadkiem nastroju, dekoncentracją, zajadaniem braku nikotyny w organizmie.
Domowe sposoby na zerwanie z nałogiem
Wielu palaczy, zaraz po podjęciu decyzji o rzuceniu palenia, decyduje się na spróbowanie domowych sposobów. Są to metody, które mają rację bytu, natomiast wymagają od palacza ogromnego zaangażowania i siły woli. Sporo osób decyduje się na stopniowe ograniczanie wypalanych dziennie papierosów i stara się walczyć z bardzo nieprzyjemnym głodem nikotynowym na własną rękę. W takiej sytuacji bardzo pomocne okazuje się pikantne jedzenie, które zmniejsza potrzebę palenia, a także żucie gumy. Palacz powinien również w miarę możliwości ograniczyć wszelkie czynniki stresowe i wprowadzić do swojej codziennej rutyny spożywanie dużej ilości płynów (w tym również melisy). Mówi się, że osobie zakwaszonej trudniej walczyć z nałogiem, dlatego warto uprzednio rozwiązać ten problem. Kolejnymi naturalnymi sposobami na rzucenie palenia są zioła lecznicze, takie jak na przykład lukrecja, która redukuje uczucie niepokoju oraz imbir, który osłabia ewentualne nudności. W niektórych przypadkach jednak tym, co działa najlepiej jest… motywacja! Zakład z rodziną lub znajomymi także okazuje się być skuteczną metodą – szczególnie wtedy, gdy palacz nie lubi przegrywać!
Co zrobić, gdy domowe sposoby nie działają?
Niestety, w wielu przypadkach domowe sposoby nie wystarczą. Osoby, które z początku nie chciały korzystać z tabletek i wspomagaczy tak czy siak prędzej czy później decydują się na podjęcie takich kroków. Najpopularniejszym sposobem jest nikotynowa terapia zastępcza, czyli stosowanie tabletek z nikotyną. W wielu przypadkach dzieje się tak, że należy je uzupełnić o środki uspokajające oraz wspomagać się ćwiczeniami relaksacyjnymi i oddechowymi. Nie bez znaczenia pozostaje także ustalenie ścisłej daty – dnia, w którym definitywnie zrywa się z nałogiem.
Rzucenie palenia to poświęcenie, które wbrew wszelkim pozorom, jest tego warte. Zmiany można zauważyć gołym okiem, niemalże od razu spada ryzyko zawału i udaru, oddychanie staje się łatwiejsze, a odczuwanie smaku i zapachu zdecydowanie się polepsza. To przysługa zarówno dla swojego organizmu, jak i dla najbliższych, którzy są narażeni na bierne palenie.