Lekka i gorąca zupa jest przeważnie wstępem do sytego posiłku, czyli rozbudowanego drugiego dania. W zimowe i mroźne dni zaraz po przyjściu do domu ma się ochotę na coś ciepłego i smacznego – na przykład ostry rosół z natką pietruszki i marchewką. Jednak można przyrządzić zupę gęstą i kremową, która z pewnością będzie bardziej sycąca. Jakie przepisy na zupy krem warto mieć na uwadze?
Jak zrobić zupę krem?
Do przygotowania kremowej zupy należy wybrać właściwe warzywa – nadają się do tego m.in. dynia, brokuły, kalafior, groszek, szpinak, cukinia. Ugotowane na miękko, miksujemy za pomocą blendera lub miksera. W przypadku użycia drugiego, nasza zupa krem prawdopodobnie nie będzie idealnie gładka, ale to wcale nie oznacza, że mniej smaczna. Każdy może wybrać ulubiony sposób zagęszczania zupy – może to być śmietana, gęsty jogurt naturalny, mąka tortowa lub kawałeczki białego pieczywa. Warto nie zapominać o elemencie dekoracyjnym – a także smakowym, np. kleksie ze śmietany z natką pietruszki i orzechami włoskimi.
Dynia – królowa kremowych zup
Zupa krem z dyni dzięki intensywnemu, pomarańczowemu kolorowi, wygląda niezwykle orzeźwiająco, a wzbogacona aromatem i smakiem imbiru oraz gałki muszkatołowej smakuje wyraziście. Gęsty dyniowy krem szybko ucisza nawet potężny głód, a może mieć nawet właściwości prozdrowotne, jeżeli dodamy do zupy dyniowej czosnek i kurkumę. Idealną kremową konsystencję zapewni kokosowe mleko, które niestety ma trochę mdły smak, dlatego dla zniwelowania tego efektu warto dodać do zupy lampkę wina białego i kolendrę.
„Zielono mi” – czyli warzywna zupa krem…
Zupa krem z brokuł, groszku lub kalafiora to propozycja dla tych, którzy lubią smak zielonych warzyw. Podczas przygotowywania warzywnej zupy trzeba pamiętać, że w czasie gotowania warzyw wypłukuje się z nich ok. 60 % istotnych składników odżywczych i witamin! Dlatego lepiej jest doprowadzić warzywa do miękkości przez gotowanie na parze – w parowarze lub w durszlaku nad garnkiem kipiącej wody. Bulion przygotowujemy z udek z kurczaka, następnie do niego dodajemy miękkie warzywa i gotujemy przez chwilę, aby przesiąkły wywarem. Aby zagęścić zupę, dodajemy kostkę sera topionego (100g) lub śmietanę. Krem warto doprawić drobno posiekanym czosnkiem i posypać natką pietruszki. Przepisy na zupy dla odważnych zawierają w składnikach szpinak, który zwłaszcza wśród dzieci nie cieszy się dobrą opinią. Jednak dobrze doprawiony szpinak (mrożony lub zmiksowane liście) może dodać kolorytu warzywnej zupie lub być jadalnym elementem dekoracyjnym. Dodajmy do niego pieprz, sól, czosnek, bazylię i kurkumę zmieszaną ze słodką papryką (albo ostrą) i oliwą z oliwek – skosztuj takiego szpinaku, jeśli nie masz o nim najlepszego zdania!
Pomidorowa zupa krem
Zupę krem z pomidorów najlepiej przyrządzić nie z przetworzonego produktu, ale pomidorów własnoręcznie pokrojonych w kostkę i duszonych z przyprawami na patelni. W ten sposób otrzymamy aromatyczny i smakowity sos.
Jak podawać kremową zupę?
Zieloną zupę kremową możemy podać w wydrążonej czerwonej papryce, wcześniej duszonej z kaszą jaglaną w piekarniku w 200 stopniach przez ok. 20-30 minut. To nie tylko oryginalny sposób podania, ale również uczynienie z zupy bardziej sycącego dania.
Do warzywnego kremu warto też podać grzanki z czosnkiem oraz roztopionym serem żółtym. Niezłą propozycją jest przygotowanie chrupkich kawałków pieczywa w piekarniku, którymi następnie posypujemy zupę w talerzach. Na koniec wystarczy jeszcze kilka listków świeżej bazylii – i już możemy się delektować gorącym i zachęcająco pachnącym i wyglądającym daniem.