Będąc w ciąży kobiety troszczą się o prawidłowy jej przebieg, regularnie odwiedzając ginekologa, dbają o prawidłowe odżywianie, często korzystając z porad dietetyków, niejednokrotnie dbają o ciało w salonach kosmetycznych.
Niestety równie często lekceważą lub nie są świadomymi, iż podczas ciąży na szczególną uwagę zasługują żyły, a wizyta u flebologa jest wręcz konieczna, aby uniknąć późniejszych komplikacji.
Dlaczego kobiety w ciąży są szczególnie narażone na choroby żył?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic : Zmieniona gra hormonalna w czasie ciąży jest przyczyną powstania lub nasilenia zmian żylakowych u kobiet.Chociaż decydują predyspozycje genetyczne to u 30% kobiet w ciąży pojawią się żylaki a u 50% obrzęki wokół kostek.Niektóre żylaki wracają do stanu prawidłowego niestety część będzie wymagała leczenia. W czasie ciąży następuje znaczne zwiększenie objętości krążącej krwi co wraz z obniżeniem elastyczności ścian naczyń prowadzi do poszerzeń żylnych.
Kiedy występuje ten najbardziej niebezpieczny dla żył okres?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Ok. 70 % żylaków ujawnia się w pierwszym trymestrze ulegając nasileniu aż do rozwiązania. W ostatnim trymestrze znacznie powiększona macica uciska główne żyły w jamie brzusznej. Zjawisko to prowadzi często do utrudnionego przepływu w żyłach i w konsekwencji nasila powstanie żylaków.
Jakie są pierwsze objawy choroby?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Zwiastunem choroby żylnej moga być drobne pajączki widoczne najczęściej wokół kostki, poszerzone siatkowate naczynia podskórne przybierające zielony kolor. Często towarzyszy temu obrzęk wokół kostek.
Czy prawdą jest, że żylaki pojawiają się jedynie na jednej nodze?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Nie ma takiej prawidłowości. Uznaje się, że z powodu stosunków anatomicznych naczyń w miednicy mniejszej, lewa noga może być częściej dotknięta chorobami żylnymi. Nie potwierdza tego statystyka.
Jakie następstwa dla przyszłych mam mogą nieść choroby żył?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Choroby żył występujące przed ciążą powinny być leczone ale nie w każdym przypadku. Decyzja taka powinna być podjęta w oparciu o rozległość choroby i ryzyko z nią związane w razie wystąpienia ciąży. Najbardziej uzasadnione wydaje się leczenie przed planowaną następną ciążą. Wiemy wówczas czy zmiany żylne cofają się po zakonczeniu ciąży i łatwiej ocenić bilans korzyści i ryzyka w oparciu o przebyte doświadczenie.
Jak należy dbać o żyły aby nie dopuścić do powstawania żylaków? P
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Chorobom żył, niezależnie od tego czy występują w ciąży czy bez niej, zapobiega się podobnie:
- należy ograniczać długotrwałe przebywanie w jednej pozycji stojącej lub siedzącej,
- odpoczywać z uniesionymi nogami w ciągu dnia (ok. 30 cm powyżej poziomu serca),
- leżeć płasko na boku zdrowym w przypadku jednostronnych żylaków,
- Stosować wyroby uciskowe elastyczne o I stopniu ucisku.
Jak leczyć żylaki, gdy już się pojawią?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Obecnie posiadamy arsenał metod nieinwazyjnych w leczeniu problemów żylnych w zależności od stopnia ich nasilenia. Najcześciej wykonujemy zabiegi nastrzykiwania drobnych i dużych żył .Metoda tapolega na zamknięcie światła żyły specjalnym lekiem co powoduje jej powolne zarastanie, potem zniknięcie. Jeśli żylaki są bardzo duże stosujemy tą samą metodę ale pod kontrolą USG – jest to skleroterapia piankowa. Zabieg ten wykonujemy w zaawansowanych żylakach zamiast operacji.
Gdzie można wykonać badanie diagnostyki żył?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Badania przepływów żylnych tzn. USG Dopller-Color wykonuje specjalista lekarz flebolog lub radiolog. Jest to badanie nieinwazyjne, niebolesne. Posiadamy w klinice aparat z opcją kolorowego Dopllera umożliwiający taką ocenę przepływów żylnych.
Jak wygląda sam zabieg, czy jest bolesny?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Zabieg jest praktycznie niebolesny, ponieważ nastrzykiwania wykonujemy bardzo cienką igłą. Wystarczy , że podamy w jedną większa żyłkę a lek rozpływa sie jak po sieci naczyń i zamyka je.Tak więc nie ma potrzeby nastrzykiwania każdej żyły z osobna. Po zabiegu zakładamy specjalną uciskową pończochę na 48 godzin i zalecamy półgodzinny spacer.
Jaki jest orientacyjny koszt wykonania tego typu zabiegów w Time Clinic?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: Koszt to 300 za nogę, klasyczna skleroterapia, skleroterapia pod kontrolą USG -500.
Które konkretnie zabiegi likwidujące żylaki polecane są kobietom w ciąży?
Dr n med. Cezary Pszenny Time Clinic: U kobiet w ciąży nie polecam żadnych inwazyjnych zabiegów, Jedyna dopuszczalną metodą ale i bardzo „przyjazną” jest stosowanie dobranego pod względem siły i wymiaru stopnia ucisku dla konkretnej osoby. Takie wyroby każda kobieta powinna nosić praktycznie od dnia kiedy dowie się że jest w ciąży.
info. i foto.: materiały prasowe